
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 13.01 mm |
| Width | 7.6 mm |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Pins | 20 |
| Height | 2.34 mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Number of Elements | 1 |
| Interface | Parallel, SPI, Serial |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Max Power Dissipation | 500 mW |
| Max Supply Voltage | 5 V |
| Min Supply Voltage | -5 V |
| Power Dissipation | 500 mW |
| Number of Bits | 12 |
| Supply Type | Dual, Single |
| Sampling Rate | 46.5 ksps |
| Integral Nonlinearity (INL) | 0.75 LSB |
| Dual Supply Voltage | 5 V |
| Nominal Supply Current | 6 mA |
| Resolution | 1.5 B |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Differential Nonlinearity | 1 LSB |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Number of Channels | 8 |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tube |
| Input Type | Differential |
| Interface Type(Data Interface) | Serial |
| Analog Supply Voltage | 5 V |
| Max Digital Supply Voltage | 5 V |
| Core Architecture(core/core processor) | SAR |
| Reference Type | External |
Stock: 481
Distributors
pcbx
Unit Price$18.78348
Ext.Price$18.78348
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $18.78348 | $18.78348 |
| 10 | $15.18188 | $151.81880 |
| 25 | $14.34079 | $358.51975 |
| 50 | $13.54630 | $677.31500 |
| 100 | $12.79595 | $1279.59500 |
